تزیین کیک با زرورق شکلاتی

مواد لازم :

مواد لازم برای کیک  :

تخم مرغ :چهار عدد

آرد :دو پیمانه شیرینی پزی

شکر :یک و یک سوم پیمانه

روغن :یک سوم لیوان

ماست : نصف لیوان

بیکینگ پودر :دو قاشق چایخوری

وانیل :سه چهارم قاشق چایخوری

مواد لازم برای تزیین کیک :

شکلات رنده شده :200گرم

کره :40 گرم

زرورق شکلاتی :یک عدد

خامه فرم گرفته :جدود 400گرم

طرز تهیه :ابتدا کیک را مطابق اینجادرست می کنیم .و بعد از سرد شده حدود نصف روز در حالیکه سلفون روی آن کشیدیم در یخچال می گذاریم تا کمی بیات بشه .این کیک را در قالبی به قطر 15 سانتیمتر درست کردم .

نکته مهم اینه که قالب باید جوری باشه که قطر زیر وروی کیک کاملا مساوی باشه .

حالا کیک را از ارتفاع به سه الی چهار قسمت تقسیم می کنیم و برش می زنیم .

به صورت زیر

روی ظرفی که می خواهیم کیک را سرو کنیم چهار ورق کاغذ روغنی را به این صورت در آن قرار می دهیم تا وقتی کیک را روی آن تزیین می کنیم ظرف زیر ان تمیز بمونه وبعد از کامل شده تزیین به راحتی کاغذ های روغنی را خارج می کنیم .

 

سپس روی برش ها را می تونیم کمی شربت بمالیم ویا کرم وانیلی ویا شکلاتی که مثل اینجا درست کردیم ویا اینکه روی آن خامه وحلقه های موز و یا آناناس بچینیم و به این ترتیب برش ها را روی هم می چینیم .

روی کیک را کمی خامه فرم گرفته صاف می کنیم به طوریکه روی دیواره فقط یک لایه نازک خامه باشه و فقط روی کیک را خامه ضخیمتری می مالیم وخوب صاف می کنیم ..اما دیواره ها نیاز به صاف کاری نداره اخه روی آن شکلات قرار می گیره .

در این مرحله عکس نداشتم و این عکس را از وبلاگ دوست عزیزم شاپرک خانوم (نویسنده بسیار هنرمند وبلاگ"ایده های زیبا ") برداشتم .

حالا شکلات رنده شده و کره را مخلوط می کنیم و روی حرارت بن ماری می گذاریم تا کاملا آب بشه .(شکلاتی که استفاده می کنید می تونه سیاه ویا سفید باشه که رنگ آن بسته به رنگ طرح زرورق خریداری شده داره تا طرح خودش را بیشتر نشون بده .)

زرورق های شکلاتی را می تونید ازفروشگاه های  لوازم قنادی ،در رنگها وطرح های مختلف تهیه بفرمایید .

ارتفاع کیک را اندازه می گیریم و با توجه به آن زرورق را برش می زنیم .و آن  را طوری قرار می دهیم تا سمتی که گلهای آن برجسته هست  بالا قرار بگیره.

حالا با کمک پالت ویا لیسک شکلات اب شده را با ضخامت یک تا دو میلیمتر روی رزرورق صاف می کنیم و سپس مدت کوتاهی صبر می کنیم تا شکلات خودش را بگیره وبه مرحله ای برسه که وقتی زرورق را بلند می کنیم نه اینقدر شل باشه که از روی ان بریزه ونه اینقدر سفت که انعطاف خودش را از دست بده و به آرامی دور کیک قرار میدهیم ودیگه به هیچ وجه جا به جا نمی کنیم .کیک را حدود ده دقیق در یخچال می گذاریم تا مثل عکس برگردون طرح روی شکلات منتقل بشه و سپس به ارامی زرورق (که حالا بدون طرح هست ) را از روی کیک برمی داریم .

اگه طول زرورق برای دور کیک کافی نبود می تونیم برای ادامه کار از یک لایه دیگه استفاده کنیم ..

می شه وقتی شکلات را روی زرورق صاف کردیم به همان صورت بگذاریم تا سفت بشه وبعد به هر شکلی که وست داشتیم برش بدهیم و برای تزیین کیک استفاده کنیم .

این روش تزیین جالب وراحت را من برای اولین بار از خانم افسانه  ظروفی (مربی آشپزی برنامه خانواده شبکه یک ) یاد گرفتم .بسیار لذت بخش بود...امیدوارم شما هم امتحان بفرمایید .

/ 0 نظر / 359 بازدید