رولت دارچینی

مواد لازم :

کره :90 گرم

شکر :60 گرم و یک قاشق غذاخوری (برای مایه خمیر )

زرده تخم مرغ :دو عدد

آرد :350 گرم تا 400گرم

نمک :یک چهارم قاشق چایخوری

مایه خمیر :هفت گرم یا یک ونیم قاشق غذاخوری سر پر

شیر :125 سی سی یا نصف لیوان

مواد لازم برای لای رولت:

کره :30 گرم

شکر :5 قاشق غذا خوری

دارچین :یک قاشق غذا خوری

مواد لازم برای روی شیرینی ها :

زرده تخم مرغ :یک عدد

کنجد :به مقدار لازم

طرز تهیه :

ابتدا برای دوستان عزیزم  که در مورد شکل ان سوال داشتند تصویر مایه خمیر را می گذارم .

مایه خمیر را چه ازنوع معمولی وچه فوری را لطفا حتما امتحان کنید ..خمیر مایه را با یک قاشق غذاخوری شکر مخلوط می کنیم و بعد شیر ولرم (حتما ولرم باشه ) را به آن اضافه می کنیم و در جایی نسبتا گرم می گذاریم تا حجم ان دو برابر بشه ..اگه این اتفاق نیفتاد یعنی مایه خمیر خوب عمل نمی کنه (فاسد شده ).

سپس کره را که به دمای محیط رسیده ونرم شده را با شکر توسط یک همزن دستی ویا چنگال مخلوط می کنیم با و بعد زرده های تخم مرغ را هم اضافه می کنیم و به هم می زنیم تا کاملا یکدست بشه .

بعد از ان خمیر مایه فعال شده را با مواد فوق مخلوط می کنیم و نمک را هم می افزاییم .ودر آخر آرد را که الک کردیم به تدریج اضافه می کنیم تا خمیر به دست نچسبه .(برای خمیر من حدود 350 گرم آرد مصرف شد .)

نکته برای اینکه خمیر سفت نشه اول ،هنگام اضافه کردن آرد، با چنگال مخلوط می کنیم تا زمانی که دیگه نتونیم با چنگال به هم بزنیم و سپس با دست ورز می دهیم تا مطمئن بشویم خمیر به دست نمی چسبه .و بعد حدود دو الی سه دقیقه خمیر را خوب ورز می دهیم و روی آن را می پوشانیم ودر جایی نسبتا گرم به مدت یک ساعت قرار می دهیم تا کاملا ور بیاید .

حالا خمیر را به صورت یک مستطیل تقربا 35 در 25 خوب باز می کنیم (ضخامت حدود سه میلیمتر ).

 ابتدا روی آن کره نرم شده را با برس می مالیم و سپس شکر ودارچین را در تمام سطح خمیر می ریزیم .

خمیررا رول می کنیم . وبعد با چاقوی تیز آن را به فاصله یک تا یک ونیم سانتیمتر برش می دهیم .

برش ها را به فاصله سه الی چهار سانتی متر در سینی فر که در آن  کاغذ روغنی انداختیم .می چینیم و حدود بیست دقیقه به آن استراحت می دهیم .

روی شیرینی ها را در صورت تمایل زردتخم مرغ و کنجد می مالیم ودر طبقه وسط فر به مدت بیست دقیقه با حرارت 180 درجه سانتیگراد قرار می دهیم .

فقط لطفا پنج دقیقه اخر حواستون باشه که زیر شیرینی ها نسوزه .برای اینکه روی شیرینی ها کمی قهوه ای بشه پنج دقیقه گریل را روشن می کنیم .

شیرینی ها حاضره ..مخصوصا با یک فنجان چای داغ خیلی می چسبه ...نوش جان .

                     

/ 0 نظر / 162 بازدید