میرزا قاسمی

مواد لازم :

بادمجان :۴ عدد

گوجه فرنگی :۴ عدد

سیر :۵ حبه

روغن :۲ قاشق غذا خوری

کره ک۱۰ گرم

تخم مرغ :۳ عدد

نمک وزردچوبه :به مقدار لازم

طرز تهیه :

بادمجان ها را کمی چرب می کنیم و به مدت نیم ساعت در طبقه پایین فر با بالاترین حرارت قرار می دهیم .در وسط کار هم بادمجان ها را زیر ورو می کنیم .تا کاملا پوست آن برشته بشه .بعد از آن پوست بادمجان را می کنیم  (اگه بخواهیم پوست را راحت کنده بشه به قول گلابتون خانوم می تونید حدود بیست دقیقه بادمجان ها را نایلون در بسته بگذاریم وبعد راحت تر پوست بکنیم )

اگه دوست دارید کباب کردن بادمجان را در فر ،تصویری ببینیداینجارا لطفا کلیک کنید .

 بادمجان ها را ساطوری می کنیم سیر را خیلی ریز خورد می کنیم وخیلی کوتاه در روغن تفت می دهیم(سیر اگه زیاد در روغن تفت بخوره بوی نامطلوبی پیدا می کنه ) وسپس بادمجون ها را اضافه میکنیم .چون من روغن کم ریختم حرارت را کم کردم تا بتونیم خوب تفت بدهم .

سپس گوجه فرنگی ها را پوست می کنیم وبعد خورد میکنیم وبه بادمجون ها اضافه می کنیم .وحدود یک ربع روی حرارت پایین خوب مخلوط میکنیم تا آب آن کاملا تمام شود .در این مرحله نمک وکمی زردچوبه هم اضافه می کنیم .

 در آخر محتویات ماهیتابه را در یک طرف ظرف جمع می کنیم و در طرف دیگر کره را در ماهیتابه قرار می دهیم تا ذوب شود وسپس تخم مرغ را روی آن می ریزم وبا کفگیر زرده وسفیده را مثل خاگینه مخلوط می کنیم .

  کمی که خودش را گرفت کل محتویا ت ماهیتابه را به هم می زنیم تا یک دست بشه وقتی تخم مرغ کاملا پخت غذای ما آماده است .نوش جان .

 

 

/ 1 نظر / 45 بازدید
متین

سلام این که غذای سنتی ایران رو آموزش می دهید بسیار کار خوبی می کنید و قابل تقدیر است دستور میرزاقاسمی که نوشتید حالا با کم و بیش اختلاف با دستور اصلی خوب بود ولی خواهشا نکته ای را خدمتتون تذکر بدم و اون اینه که نه شما نه من و نه هیچ آشپز دیگه ای حق نداره که اسم رسمی و لغت نامه ای یک غذا رو تغییر بده ... غذا ها نشان دهنده قدمت فرهنگی هوش شخصیت و دانایی مردم یک خطه هستند . اینروزها هرآشپزی فکر میکنه که به دلیل سادگی و کم مواد بودن غذاهای شمالی میتونه یک چیزی به اون اضافه و کم کنه تو تلویزیون خانمه اومد زیتون پرورده با طعم جدید یاد داد که توش از یکسری چیزهای بی ربط شیرین استفاده کرد ... کسی هم نیست که بهش بگه با اجازه کی به یک فرهنگ و تاریخ دست درازی میکنی؟ یا سامان گلریز میرزاقاسمی درست کردگفت که چون بعضی ها طعم دودی را نمی پسندند بادمجان وگوجه را می پزیم اگر کسی نمی پسنده نبایددرست کنه و بخوره ! مثل این میمونه که من توکوفته تبریزی شلغم بریزم! دو خصیصه اصلی غذا های شمال ا- عمدتا گیاهی هستند 2- با روغن خیلی کم درست میشوند .. من نمیدونم چرا شما میگید که در دستوراصلی روغن زیادبکار رفته این اصلا صحت نداره